Porady dla Pacjentów
Zalecenia lekarskie
Zalecenia po usunięciu zęba
Jeśli miałeś usunięty ząb w naszym gabinecie, lekarz poinformował Cię o zaleceniach po zabiegu, wyjaśnił czego możesz się spodziewać i przepisał receptę na odpowiednie leki. Dla przypomnienia, umieściliśmy zalecenia dla Ciebie tutaj:
1. Wypluj opatrunek po ok.30 min od zabiegu.
2. Nie płucz jamy ustnej w dniu zabiegu.
3. Stosuj zimne okłady w okolicy pozabiegowej (na zewnątrz jamy ustnej).
4. Płucz jamę ustną od dnia następnego preparatami typu:Eludril, Corsodyl (zawierają one chloreksydynę).
5. Nie nagrzewaj okolicy pozabiegowej (nie pal papierosów, nie śpij na tej stronie, nie spożywaj gorących pokarmów i napojów,).
6. Postaraj się nie gryźć tą stroną.
7. Jeśli lekarz zalecił, kontynuuj antybiotykoterapię wedlę zaleceń i stosuj zalecone Ci środki przeciwbólowe typu Ibuprom, Nurofen, Ketonal, Nimesil.
8. Jeśli jakiekolwiek objawy lub skutki uboczne po zabiegu budzą Twój niepokój, prosimy skontaktuj się z naszym gabinetem – otrzymasz wyjaśnienia i pomoc.
Porady dla Kobiet w ciąży
Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży
W naszym gabinecie rozumiemy fizjologię ciąży, dlatego pacjentki spodziewające się dziecka traktujemy z wyjątkową troską. W związku ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety w czasie ciąży, jest ona narażona na częstsze infekcje w obrębie jamy ustnej. W związku z tym każda przyszła mama powinna znajdować się pod stałą opieką stomatologiczną przez cały ten szczególny okres. Zalecana jest jedna kontrolna wizyta na każdy trymestr ciąży i większość lekarzy ginekologów prowadzących ciążę wymaga od swojej pacjentki, by takie wizyty kontrolne odbyły. Udowodniono bowiem, że infekcje jamy ustnej mogą drogą krwionośną przenosić się do macicy i być przyczyną poważnych komplikacji. Najgorsze powikłania nieleczonych zębów to zakażenia wewnątrzmaciczne i przedwczesne porody. Te sytuacje mogą się odbić niekorzystnie na zdrowiu dziecka i jego przyszłym życiu. Dbanie o idealny stan jamy ustnej jest więc niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia zdrowia przyszłej mamy, ale również ze względu na bezpieczeństwo jej dziecka. Dzięki stałej opiece stomatologicznej, wszelkie infekcje są wykryte w bardzo wczesnym stadium i mogą być zatrzymane w odpowiednim momencie, jeszcze zanim zdążą niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia Pacjentki bądź jej dziecka.
Wiele kobiet zgodnie z zaleceniem ginekologów, przeprowadza kompletne leczenie jamy ustnej jeszcze przed momentem zajścia w ciążę. Jednak nawet te panie, które na początku swojej drogi do macierzyństwa nie mają żadnych problemów stomatologicznych, mogą się w późniejszym okresie ciąży borykać z typowymi dla tego stanu dolegliwościami. Najczęściej skarżą się na krwawienie z dziąseł, nadwrażliwość zębów, podatność zębów na próchnicę i pojawiający się często nieświeży oddech. Zdarza się, że zęby zatrzymane, takie jak ósemki właśnie w tym okresie bolą próbując się wyrznąć- skutkuje to bardzo silnym bólem w danej okolicy.
LubiDent zapewni szczególną opiekę kobietom w ciąży.
Nasi lekarze mają doświadczenie w leczeniu stomatologicznym kobiet w ciąży i wiedzą, że wymaga ono szczególnej ostrożności oraz troski zarówno o samopoczucie pacjentki, jak również o bezpieczeństwo jej dziecka. Dlatego znieczulenia, które stosujemy w przypadku leczenia stomatologicznego przyszłych mam, są dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży i ograniczone są do minimum. Są na tyle silne, aby zapewnić Pacjentkom komfort leczenia, ale jednocześnie wystarczająco łagodne, aby nie wpływać w żaden sposób na bezpieczeństwo dziecka. Przyjmuje się, że stres oraz ból, jakie towarzyszą leczeniu zęba bez znieczulenia, mogą mieć bardziej negatywny wpływ na płód niż samo znieczulenie!
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pytań lub wyjątkowych sytuacji, pozostajemy w stałym kontakcie z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę Pacjentki. Wierzymy, że tylko kompleksowe podejście do ewentualnych problemów zdrowotnych może pozwolić na ich szybkie rozwiązanie.
Pacjentki muszą pamiętać, że strach przed leczeniem i stres, jaki czują w momencie silnego bólu zęba, jest bardzo niepożądanym zjawiskiem. Lęk i brak snu nie sprzyjają zdrowiu przyszłej mamy oraz jej dziecka. Kobiety często cierpią, bo w ich stanie niewskazane jest przyjmowane silnych leków przeciwbólowych. Ważne jest to, by przezwyciężyć strach przed dentystą, nie męczyć się w domowym zaciszu i poszukać pomocy w gabinecie stomatologicznym. Dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i możliwościami, które mogą pomóc w takich sytuacjach i przezwyciężyć ból.
Prześwietleń rentgenowskich zasadniczo nie wykonuje się w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Bywają jednak sytuacje, gdy jest ono absolutnie konieczne i wtedy trzeba je wykonać osłaniając brzuch specjalnym fartuchem. Nowoczesna, dostępna w naszym gabinecie metoda prześwietleń – radiowizjografia – pozwala zmniejszyć ryzyko wpływu na płód do zera. Jeśli więc lekarz zdecyduje, że trzeba zrobić prześwietlenie, bo przyszła mama cierpi z powodu ostrego bólu lub ostrego stanu zapalnego, można wykonać RTG z zachowaniem maksymalnych środków ochrony dziecka przed promieniowaniem. Należy osłonić brzuch i okolice miednicy specjalnym fartuchem.
Nie wszystkie jednak zabiegi stomatologiczne są zalecane w czasie ciąży. Ekstrakcji czyli wyrwania zęba lekarze starają się unikać w pierwszym i trzecim trymestrze, chyba, że istnieje natychmiastowa konieczność. Nie warto też robić rzeczy, które można odłożyć na później. Należą do nich na przykład: dłutowanie zatrzymanych „ósemek” czy zakładanie implantów.
Również z wybielaniem zębów lepiej się wstrzymać, gdyż brak badań co do ich bezpieczeństwa w ciąży. Nie stosuje się też już profilaktycznego podawania fluoru przyszłym matkom. Niewskazany jest również skaling ultradźwiękowy.
Czy wiesz, że ciąża to doskonały czas na założenie aparatu ortodontycznego?
W czasie ciąży można bezpiecznie i z powodzeniem korzystać z zabiegów ortodontycznych. Ciąża jest nawet wyjątkowo dobrym czasem na założenie stałego aparatu ortodontycznego! Zmiany hormonalne powodują, że zęby łatwiej przesuwają się wtedy na właściwe miejsce. Po założeniu aparatu w czasie ciąży należy jednak wyjątkowo starannie dbać o higienę jamy ustnej.
Stomatolog musi koniecznie wiedzieć o Twojej ciąży – powiedz nam proszę o tym zaraz po tym, jak przekroczysz próg naszego gabinetu. Dostosujemy wtedy leczenie do ograniczeń, jakie narzuca ten odmienny stan, zadbamy o Twój komfort i zdrowie Was obydwojga.
Porady dla Rodziców
Dziecko w Gabinecie
Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna mieć miejsce między 6. a 12. miesiącem życia dziecka. Zauważ, że Twoje dziecko czasami wtedy nie ma jeszcze ani jednego ząbka w buzi. To nic… W trakcie takiej pierwszej wizyty lekarz ogląda jamę ustną dziecka i odpowiada na pytania Rodziców. Nie ma Rodzica, który nie miałby szeregu pytań związanych chociażby z ząbkowaniem swojej pociechy. Warto na taką wizytę przyjść z dzieckiem we dwoje. Jeden Rodzic może zabawiać dziecko podczas gdy drugi może spokojnie rozmawiać z lekarzem.
W wieku 2-3 lat z kolei zabrać dziecko na tak zwaną wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko w bezstresowej atmosferze pozna gabinet, nauczy się szczotkowania, weźmie udział w specjalnych grach i zabawach, które oswoją go z miejscem, ale także lekarzem. Co ważne, dziecko będzie mogło już samo usiąść na fotelu. Urządzenia stomatologiczne dla dziecka, które nie jest przez rodzica do nich uprzedzone, mogą być nie lada atrakcją. Dzieci bardzo lubią jeździć fotelem w górę i w dół a nalewanie wody do kubka i wylewanie jej do spluwaczki to jedna z ulubionych zabaw młodych pacjentów.
Idealnie by było, gdyby pierwsza wizyta nie wiązała się dla dziecka z żadnym zabiegiem i bólem. Będzie ona wtedy dla dziecka rozeznaniem terenu i zaprzyjaźnieniem się z gabinetem. Jeśli dziecko będzie miało pozytywne wspomnienia z wizyty, np. związane z zabawą dmuchanymi rękawiczkami, chętniej wróci tam na kolejną wizytę. Dlatego jeśli Rodzice mają taką możliwość, powinny zabrać malucha na wizytę zanim pojawi się problem związany z bólem-wtedy pierwsza wizyta będzie niejednokrotnie musiała oprócz zapoznania z gabinetem, wiązać się z jakimś stomatologicznym zabiegiem.
Przed pójściem do stomatologa porozmawiaj z dzieckiem. Pamiętaj, że dziecko boi się tego, co nowe i nieznane. Dlatego opisz mu dokładnie miejsce, przebieg wizyty, a także jej cel. Możesz wspomóc się jedną z książeczek, w których bohaterowie sami idą do dentysty! Niektóre z nich znajdziesz w naszej poczekalni. W ten sposób możesz jeszcze poopowiadać dziecku o leczeniu stomatologicznym, zanim wejdziecie do gabinetu.
Pamiętaj, że niezwykle ważne jest to JAK I JAKIMI SŁOWAMI PRZEDSTAWISZ dziecku informacje o leczeniu u stomatologa. Bywa, że często nieświadomie nastawiamy negatywnie malucha i przenosimy na niego swoje lęki. Ważne jest, aby wokół wizyty budować pozytywne skojarzenia. Nie mówmy dziecku jak bardzo bolało nas wyrwanie zęba , nie rozmawiajmy też o tym między sobą przy dziecku. Należy unikać zwrotów typu „nic nie będzie bolało”, „nic się nie martw” czy „wszystko będzie dobrze”. Takie słownictwo, zamiast uspokajać, tylko sugeruje dziecku możliwośc wystąpienia niekomfortowych dla niego sytuacji. Stwórzmy także listę słów zakazanych, takich, jak: „zastrzyk”, „igła”, „ból”, „krew”. Postarajmy się stworzyć pozytywną atmosferę wokół wizyty. Mówmy o tym, co ciekawe w gabinecie, o magicznych kamerach, które widzą cukrowe bakterie, śmiesznych rurkach, co bzyczą jak pszczoły. Nastawmy dziecko pozytywnie. „Pan dentysta policzy ci ząbki”, „dentysta sprawdzi, czy wszystkie ząbki są zdrowe”, „dentysta poświeci latarką, by zobaczyć, jaki kolor mają twoje ząbki” – im więcej pozytywów w tym, co i jak mówimy, tym pozytywniej nastawione dziecko.
To, co mówisz do dziecka jest bardzo ważne jeszcze z jednego powodu. Bywa, że rodzic w dobrych intencjach przekonuje dziecko przed wizytą, że nic nie będzie bolało. Zdarza się jednak w ostrych stanach zapalnych, że jakaś procedura wykonywana przez stomatologa może wiązać się dla dziecka z dyskomfortem. Pamiętaj, że lekarz nie powinien okłamywać dziecka i my nigdy tego u siebie w gabinecie nie robimy. W takiej sytuacji pojawia się sprzeczny komunikat. Dziecko nie wie, komu zaufać. Może to skutkować odmówieniem współpracy z lekarzem. Dzieci wbrew pozorom należą do bardzo odważnych pacjentów- dziecko uprzedzone przez lekarza o tym, że poczuje lekki dyskomfort jest w stanie wytrzymać i niejednokrotnie swoją postawą zadziwia nawet swoich rodziców. Pozwólmy więc lekarzowi na przygotowanie dziecka na taką ewentualność i nie zapewniajmy, że „nic nie będzie bolało”. Idąc z dzieckiem do dentysty, poinformujmy je, że lekarz zbada ząbki, policzy i zdecyduje, czy są chore i nie wymagają pomocy.
Możesz zapoznać dziecko ze stomatologiem nie tylko podczas czytania mu bajek. Możesz stworzyć teatrzyk, podczas którego Ty będziesz dentystą a dziecko pacjentem. Zorganizujmy zawody w myciu zębów, przeglądy wszystkich lalek i pluszaków, zamieńmy zwykły fotel w fotel dentysty, pokażmy dziecku zdjęcia rentgenowskie. Ważne jest, aby dziecko zafascynować tematem, wtedy przed wizytą będzie ciekawe tego, co będzie się działo.
Postaraj się umówić dziecko na wizytę o takiej porze dnia, w której nie jest ono śpiące, bardzo głodne albo zmęczone. Możesz zabrać też ukochaną dziecięcą maskotkę –tę, której obecność je uspokaja, albo najlepiej tę, na której pokazywało się dziecku, jak trzeba otwierać buzię do badania. Bliskość zabawki może pomóc. Poza tym lekarz w gabinecie może wręczyć dziecku do ręki prawdziwe lusterko i będzie miało ono niepowtarzalną okazję przy jego pomocy „zbadać” swoją zabawkę.
Nie obiecujmy dziecku zabawek w zamian za to, że będzie grzeczne w gabinecie, ale nagradzajmy je po wizycie i motywujmy w trakcie leczenia słowami: „brawo!”, „wytrzymaj jeszcze trochę”, „jesteś bardzo odważny”, „świetnie ci idzie”. Nagrodą może być zwykłe przytulenie dziecka lub całus, coś, co sprawi, że poczuje się bezpieczne. Podsumowując: jak najbardziej warto pochwalić dobre zachowanie i rozmawiać spokojnie o tym, co poszło nie tak. Nie przekupujmy więc malucha i nie obiecujmy połowy sklepu zabawkowego. Zasada coś za coś, czyli spokój za zabawkę nie będzie w tym przypadku działała. Poza tym nasi lekarze sami nagradzają dziecko po zabiegu. Po skończonej wizycie dziecko może sobie wybrać jedną z pamiątek z naszego „magicznego pudełka”. Są to naklejki albo drobne zabaweczki, ale zadziwiająca jest radość maleńkich pacjentów, jak już je zdobędą.
Zdarza się, że mimo dołożenia wszelkich starań ze strony rodziców i lekarza, dziecko odmawia leczenia. Płacz, złość czy krzyk są normalną reakcją malucha, zarówno na nieznane, na dotyk obcej osoby, jak i na niepewność czy też ból. W odróżnieniu od dziecka powinniśmy jednak zachować spokój. Proszę pamiętać, ze nasi dentyści dobrze znają tego typu sytuacje i potrafią sobie z nimi radzić. W takiej sytuacji najlepiej postępować zgodnie z prośbą lekarza. Może on poprosić rodzica o to, aby pozostał z dzieckiem w gabinecie w oddaleniu, trzymał dziecko za rękę lub wprost przeciwnie może poprosić rodzica, aby zaczekał w poczekalni. Proszę pamiętać, że zaufanie do lekarza jest bardzo ważnym czynnikiem. Dziecko potrafi doskonale wyczuć emocje rodziców. Bardzo ważne jest więc, aby bez względu na to czy rodzic zostaje w gabinecie czy nie, umożliwić rozmowę dentysty z dzieckiem, oczywiście stosownie do wieku dziecka. Dziecko powinno zrozumieć, że gabinecie ma rozmawiać z dentystą i słuchać jego poleceń, a rodzic może być tylko niemym obserwatorem. Często zdarza się, że zadajmy pytanie dziecku, a słyszymy odpowiedź ze strony rodzica. Utrudnia to budowanie relacji z małym pacjentem. Warto więc już przed wizytą przygotować dziecko i siebie, że podczas wizyty głównie dziecko, a nie rodzic, będzie rozmawiać z dentystą. Oczywiście, rozmowa z rodzicem jest bardzo ważnym elementem, zaczynamy od niej każdą wizytę i nigdy jej nie pomijamy.
Proszę pamiętać, że w naszym gabinecie nie wykonujemy żadnych zabiegów dzieciom na siłę- nawet, gdy Rodzic nas o to prosi. Jeśli dziecko odmawia leczenia, staramy się je przekonać do zmiany decyzji na różne sposoby. Zdarza się, że przerywamy leczenie, kiedy widzimy, że mimo usilnych starań danego dnia będzie ono niemożliwe. Proszę pamiętać, że takie działanie nie wynika z chęci pozbycia się małego pacjenta z fotela. Czasami lepiej odroczyć zabieg, przełożyć go na inny dzień i porę. Unikniemy w ten sposób zrażenia się małego Pacjenta do leczenia. Bywa, że dziecko tak jak dorośli, ma gorszy dzień. I my i Rodzice powinni to zrozumieć i umożliwić mu leczenie przy innej okazji.
Nie ma pewności, że jeśli pierwsza wizyta przebiegnie w pokojowej atmosferze, to każda następna też będzie bezkonfliktowa. Opiekun powinien być przygotowany na różne reakcje malca i powinien sobie z nimi radzić. Ważne jest, aby nie krzyczeć na dziecko w gabinecie. Klapsy również nie są mile widziane.
Pamiętajmy proszę, że lekarz stara się dopasować rodzaj wykonywanych zabiegów, sposób rozmowy o tym z małym pacjentem w sposób odpowiedni do jego wieku. Małe dziecko usłyszy więc pewnie opowiadanie o cukrowych robaczkach i usypianiu ząbka, a dziecku starszemu po prostu opowiemy o próchnicy i znieczuleniu.
Bywa, że rodzice zachęcają dziecko do wizyty, obiecując mu kolorowe wypełnienie. Zdarza się jednak, że my podczas wizyty stwierdzamy, żve jest ono w danym wypadku niewskazane. Czasami bywa wręcz niemożliwe do zastosowania. Prowadzi to do sytuacji, w której dziecko jest rozżalone i smutne, potrafi też odmówić zastosowania innego materiału czy leku. Lepiej w takiej sytuacji zachęcić dziecko słowami: „ jeśli to będzie możliwe, lekarz wykona kolorowe wypełnienie” niż obiecywać mu je na sto procent. Unikniemy rozczarowań i nieporozumień.
Drodzy Rodzice, pamiętajcie, by już podczas rejestracji dziecka zaznaczyć, że jest to jego pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym. Można też wtedy powiedzieć lekarzowi o swoich obawach albo o problemach, jakie wystąpiły podczas innych wizyt. W ten sposób bez obecności dziecka można ustalić plan działania i przekazać sobie cenne wskazówki celem usprawnienia przebiegu wizyty i uczynienia jej przyjemniejszą.