Rejestracja telefoniczna 7 dni w tygodniu 800-2200   519 33 44 55

LECZENIE STOMATOLOGICZNE KOBIET W CIĄŻY

W naszym gabinecie rozumiemy fizjologię ciąży, dlatego pacjentki spodziewające się dziecka traktujemy z wyjątkową troską. W związku ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety w czasie ciąży, jest ona narażona na częstsze infekcje w obrębie jamy ustnej.  W związku z tym każda przyszła mama powinna znajdować się pod stałą opieką stomatologiczną przez cały ten szczególny okres. Zalecana jest jedna kontrolna wizyta na każdy trymestr ciąży i większość lekarzy ginekologów prowadzących ciążę wymaga od swojej pacjentki, by takie wizyty kontrolne odbyły. Udowodniono bowiem, że infekcje jamy ustnej mogą drogą krwionośną przenosić się do macicy i być przyczyną poważnych komplikacji. Najgorsze powikłania nieleczonych zębów to zakażenia wewnątrzmaciczne i przedwczesne porody. Te sytuacje mogą się odbić niekorzystnie na zdrowiu dziecka i jego przyszłym życiu. Dbanie o idealny stan jamy ustnej jest więc niezwykle istotne  nie tylko z punktu widzenia zdrowia przyszłej mamy, ale również ze względu na bezpieczeństwo jej dziecka. Dzięki stałej opiece stomatologicznej, wszelkie infekcje są wykryte w bardzo wczesnym stadium i mogą być zatrzymane w odpowiednim momencie, jeszcze zanim zdążą niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia Pacjentki bądź jej dziecka.

 

Wiele kobiet zgodnie z zaleceniem ginekologów, przeprowadza kompletne leczenie jamy ustnej jeszcze przed momentem zajścia w ciążę. Jednak nawet te panie, które na początku swojej drogi do macierzyństwa nie mają żadnych problemów stomatologicznych, mogą się w późniejszym okresie ciąży borykać z typowymi dla tego stanu dolegliwościami. Najczęściej skarżą się na krwawienie z dziąseł, nadwrażliwość zębów, podatność zębów na próchnicę i pojawiający się często nieświeży oddech. Zdarza się, że zęby zatrzymane, takie jak ósemki właśnie w tym okresie bolą próbując się wyrznąć- skutkuje to bardzo silnym bólem w danej okolicy.

 

LubiDent  zapewni szczególną opiekę kobietom w ciąży.

 Nasi lekarze mają doświadczenie w leczeniu stomatologicznym kobiet w ciąży i wiedzą, że wymaga ono szczególnej ostrożności oraz troski zarówno o samopoczucie pacjentki, jak również o bezpieczeństwo jej dziecka. Dlatego znieczulenia, które stosujemy w przypadku leczenia stomatologicznego przyszłych mam, są dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży i ograniczone są do minimum. Są na tyle silne, aby zapewnić Pacjentkom komfort leczenia, ale jednocześnie wystarczająco łagodne, aby nie wpływać w żaden sposób na bezpieczeństwo dziecka. Przyjmuje się, że stres oraz ból, jakie towarzyszą leczeniu zęba bez znieczulenia, mogą mieć bardziej negatywny wpływ na płód niż samo znieczulenie!

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pytań lub wyjątkowych sytuacji, pozostajemy w stałym kontakcie z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę Pacjentki. Wierzymy, że tylko kompleksowe podejście do ewentualnych problemów zdrowotnych może pozwolić na ich szybkie rozwiązanie.

 

Pacjentki muszą pamiętać, że strach przed leczeniem i stres, jaki czują w momencie silnego bólu zęba, jest bardzo niepożądanym zjawiskiem. Lęk i brak snu nie sprzyjają zdrowiu przyszłej mamy oraz jej dziecka. Kobiety często cierpią, bo w ich stanie niewskazane jest przyjmowane silnych leków przeciwbólowych. Ważne jest to, by przezwyciężyć strach przed dentystą, nie męczyć się w domowym zaciszu i poszukać pomocy w gabinecie stomatologicznym. Dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i możliwościami, które mogą pomóc w takich sytuacjach i przezwyciężyć ból.

 

Prześwietleń rentgenowskich zasadniczo nie wykonuje się w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Bywają jednak sytuacje, gdy jest ono absolutnie konieczne i wtedy trzeba je wykonać osłaniając brzuch specjalnym fartuchem. Nowoczesna, dostępna w naszym gabinecie metoda prześwietleń - radiowizjografia –  pozwala zmniejszyć ryzyko wpływu na płód do zera. Jeśli więc lekarz zdecyduje, że trzeba zrobić prześwietlenie, bo przyszła mama cierpi z powodu ostrego bólu lub ostrego stanu zapalnego, można wykonać RTG z zachowaniem maksymalnych środków ochrony dziecka przed promieniowaniem. Należy osłonić brzuch i okolice miednicy specjalnym fartuchem.

 

Nie wszystkie jednak zabiegi stomatologiczne są zalecane w czasie ciąży. Ekstrakcji czyli wyrwania zęba lekarze starają się unikać w pierwszym i trzecim trymestrze, chyba, że istnieje natychmiastowa konieczność. Nie warto też robić rzeczy, które można odłożyć na później. Należą do nich na przykład: dłutowanie zatrzymanych "ósemek" czy zakładanie implantów.

 

Również z wybielaniem zębów lepiej się wstrzymać, gdyż brak badań co do ich bezpieczeństwa w ciąży. Nie stosuje się też już profilaktycznego podawania fluoru przyszłym matkom.  Niewskazany jest również skaling ultradźwiękowy.

 

Czy wiesz, że ciąża to doskonały czas na założenie aparatu ortodontycznego?

W czasie ciąży można bezpiecznie i z powodzeniem korzystać z zabiegów ortodontycznych. Ciąża jest nawet wyjątkowo dobrym czasem na założenie stałego aparatu ortodontycznego! Zmiany hormonalne powodują, że zęby łatwiej przesuwają się wtedy na właściwe miejsce. Po założeniu aparatu w czasie ciąży należy jednak wyjątkowo starannie dbać o higienę jamy ustnej.

 

Stomatolog musi koniecznie wiedzieć o Twojej ciąży – powiedz nam proszę o tym zaraz po tym, jak przekroczysz próg naszego gabinetu. Dostosujemy wtedy leczenie do ograniczeń, jakie narzuca ten odmienny stan, zadbamy o Twój komfort i zdrowie Was obydwojga.

 

POWRÓT

 

Copyrights 2016 Gabinet stomatologiczny LubiDent Lubin. Wszystkie prawa zastrzeżone.

ul. Krzemieniecka 8U/3

59-300 Lubin

 

Rejestracja telefoniczna 7 dni w tygodniu 8:00 - 22:00 - 519 33 44 55

Rejestracja telefoniczna 7 dni w tygodniu 800-2200

  519 33 44 55